Seagate FreeAgent Desk pre Mac

FreeAgent Desk pre Mac je externý pevný disk firmy Seagate, ktorý poskytuje vysoké prenosové rýchlosti vďaka zabudovanému FireWire 800, obrovskú diskovú kapacitu 1,5 TB a štýlový dizajn v kombinácii bielych plastov a strieborného hliníka, čo perfektne ladí s Mac-mi. Je dodávaný s pripojeným podstavcom a je navrhnutý na prácu vo vertikálnej polohe. Podstavec je vysoký asi 1 cm čo umožňuje prúdenie vzduchu cez ventilačné otvory, ktoré sú umiestnené na spodnej strane disku. Vďaka tomu je disk stále dobre chladený a nedochádza k prehrievaniu. Tento podstavec je ale pevnou súčasťou a nie je možné ho oddeliť. Z toho vyplýva, že nie je možné ho položiť priamo na plochú podložku horizontálne.

Technické parametre:

Kapacita: 1,5 TB
Porty:
– 2 x FireWire 400/800 Mb/s
– 1 x USB 2.0, 480 Mb/s
Otáčky disku: 7200 RPM
Cache: 32 MB
Rozmery (šírka x výška x hĺbka): 152mm x 185mm x 37,5mm
Váha: 1 kg

Vybalenie

Disk je dodávaný v kartónovej krabici o rozmeroch 228,6mm x 177,8mm x 152,4mm. Váha balenia je cca 1,7 kg. Krabica je zavarená v pevnom umelohmotnom obale, takže obsahu neuškodí ani trocha vlhkosti.




Obsah balenia

Obsah je chránený pevnou plastovou vložkou. Po odklopení plastového krytu uvidíme obsah krabice.


Balenie obsahuje:
– FreeAgent Desk drive pre Mac
– Kábel FireWire 800
– Kábel FireWire 800 na 400
– Kábel USB
– Napájací zdroj
– Príručka Quickstart
– Záručný list


Po ostránení obalov máme konečne možnosť vidieť externý disk v plnej kráse.




Zapojenie

Pre prevádzkovanie externého disku ho potrebujeme zapojiť do elektrickej siete. K disku je dodávaný napájací adaptér s vymeniteľnou koncovkou ako pre anglické tak aj pre európske zásuvky. Nasadená nie je žiadna, nasadenie ale nie je žiaden problém ani pre netechnické typy ;).


Pripojenie k iMac-u je opäť triviálne. Oba FireWire porty na disku zvládajú 800 Mbit, takže dodaný FireWire kábel môžete zapojiť do ktorejkoľvek. Na iMac-u máte iba jeden port FireWire 800, takže tam problém nie je. Treba ale dávať pozor, aby ste si nepoplietli dodávané káble – na strane do disku majú oba rovnakú koncovku, smerom do Mac-a majú ale koncovky odlišné. Jeden je pre FireWire 400 a druhý pre FireWire 800.


Po zapojení napájania a pripojení FireWire disk hneď nabehne, a to aj pri vypnutom počítači. Disk sám o sebe nemá žiaden vypínač. To, že pracuje poznáte podľa toho, že sa rozsieti logo na čelnej strane disku jemnou modrou farbou. Taktiež je osvetlená spodná strana disku, svetlo vychádza cez vetracie otvory.


Pripojenie k systému

Výrobca uvádza tieto systémové požiadavky:
– 256 MB RAM alebo viac
– 1 voľný port USB 2.0 alebo FireWire 800/400
– Operačný systém: Mac OS X 10.4.9 a vyšší

Očakáva sa, že disk bude používaný s Mac OS X, preto je predformátovaný systémom HFS+ s GPT. Po spustení systému je disk automaticky rozpoznaný a ihneď ponúkne možnosť používať disk ako disk pre Time Machine.

Pri potvrdení „Use as Backup Disk“ je disk ihneď automaticky pripravený na prácu s Time Machine. Samozrejme je možné ho používať aj ako normálny disk.

Obrázky systému:

Ako vyzerá Finder

Informácia o disku

Náhľad na Disk Utility – 1

Náhľad na Disk Utility – 2

Náhľad na Disk Utility – 3

Náhľad na Disk Utility – 4

Náhľad na Disk Utility – 5

Meranie rýchlosti

FireWire 800:
Zálohovanie celého disku pomocou Time Machine.
Veľkosť zálohy: 61,81 GB
Počet položiek: 1 310 344
Čas zálohovania: 1:29:43

Rýchlosť zápisu na externý disk.

FireWire 800:
Veľkosť súborov: 3 983 414 008 B
Časy meraní: 86 s, 85 s, 86 s
Priemer: 85,6 s
Prenosová rýchlosť: 372,2 Mb/s, čo je 44,4 MB/s

USB 2.0
Veľkosť súborov: 3 983 414 008 B
Časy meraní: 140 s, 174 s, 167 s
Priemer: 160,3 s
Prenosová rýchlosť: 198,8 Mb/s, čo je 23,7 MB/s

Rýchlosť čítania z disku.

FireWire 800:
Veľkosť súborov: 3 983 414 008 B
Časy meraní: 72 s, 72 s, 71 s
Priemer: 71.6 s
Prenosová rýchlosť: 445 Mb/s, čo je 53 MB/s

USB 2.0
Veľkosť súborov: 3 983 414 008 B
Časy meraní: 103 s, 103 s, 103 s
Priemer: 103 s
Prenosová rýchlosť: 309,3 Mb/s, čo je 36,9 MB/s

Pre porovnanie, interný disk iMac súbory načítal za 54 s, čo je 737 Mb, alebo 70,3 MB. Pri výpočte som striktne dodržiaval jednotky:
8 bitov = 1 Byte
1024 B = 1 kiloByte
1024 kB = 1 MegaByte.
1000000 bitov = 1 Mbit

Pri zápise som kopíroval tri súbory o veľkosti 2 x 1,4 GB a 1 x 1 GB. Časy boli sčítané a následne vypočítaný priemer. Kopírovanie bolo vykonané v konzoli pomocou príkazu cp. Meranie bolo vykonané 3x.

Pri čítaní boli použité opäť tie isté 3 súbory, ktoré boli odosielané do /dev/null na príkazovom riadku pomocou príkazu „cat * > /dev/null“.

Zhodnotenie

Disk svojím výkonom nejako neoslnil, najmä pri práci s USB 2.0, ale ani nesklamal. Pri práci cez FireWire 800 sa v pohode vyrovná bežne predávaným diskom v našich obchodoch. Kladne hodnotím predformátovaný disk na HFS+. Taktiež dizajn je štýlový a výborne sa hodí k Macu. Nie je to žiadna obrovská škatuľa a pokiaľ vám zvýšili nálepky s logom apple, nikto nepozná že dizajnéri k Apple nepatrili. Taktiež je dobre vyriešený podstavec, ktorý je podlepený gumou a pri náhodnom postrčení sa nepohybuje po stole. Stabilita je taktiež dobrá. Pokiaľ ho však máte na pracovisku, kde je rušno a často vám vrážajú do stola, určite by bolo dobré mať aj možnosť stojan odpojiť a disk používať v horizontálnej polohe.

Systém nemal žiaden problém s rozpoznaním disku a pracuje s ním bez akýchkoľvek problémov. Kapacita je vynikajúcich 1,5 TB (podľa výrobcu, podľa systému je to 1,36 TB, no na tieto ofuky výrobcov sme si už ale zvykli, že?). Taktiež výrobca poskytuje na toto zariadenie rozšírenú záruku až na päť rokov.

Čo mi chýba je však vypínač napájania. Vypínanie je riadené automaticky systémom. Energy Saver disk automaticky vypína, pokiaľ máte zaškrtnuté „Put the hard disk(s) to sleep when possible“. Problém však je v tom, že systém (predpokladám, že najmä Spotlight) pozerá často na disky a po dvoch troch minútkach disk zobudí, čo disku tiež nejako neprospieva. Riešením je odpojenie disku vo Finderi, resp. umount. Disk sa následne automaticky vypne. Problém je však so zapnutím, keď je potrebné disk odpojiť od napájania (resp. od dátového kábla) a zapojiť naspäť, aby ho systém opäť pripojil. Zrejme by to ale mohlo ísť aj použitím príkazu mount a vytvorením spúšťača na ploche.

Disk ako taký sa hreje v rámci normy a ani pri testoch nebol nejako „rozpálený“. Taktiež nie je nejako hlučný, ale je ho počuť. Keď človek pracuje s iMacom, tak je zvyknutý na takmer absolútne ticho. Treba povedať, že disk je hlučnejší ako iMac, ale počas dňa to počuť nejako nie je. Až večer sa zdá hlasitosť vyššia. Je ale fakt, že je to zatiaľ snáď najtišší externý disk, čo som počul.

Záver

Pokiaľ nemáte na originálnu Time Capsule, tak vhodným riešením by mohol byť práve tento disk. Jeho cena je na dnešnú dobu príjemných (najmä oproti TC) cca 6 000 Sk. Kapacita je pritom 1,5x vyššia oproti 1 TB verzii TC a cena tretinová. Za zvyšné peniaze si môžete v pohode kúpiť napr. Wi-Fi zariadenie (vrátane Airportu Extreme Base Station) a ešte sa vám minimálne tretina zvýši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *